Întrunire extraordinară a Grupului de coordonare a tranziției la neutralitatea climatică Gorj – 04.10.2023

Consiliul Județean Gorj, în calitate de coordonator, a organizat astăzi, 04.10.2023, începând cu ora 13:00, o reuniune a a membrilor Grupului de coordonare a tranziției la neutralitate climatică la nivelul județului Gorj. În cadrul întâlnirii, a fost prezentată Strategia de Asistență Tehnică a Programului Tranziție Justă (PTJ) 2021-2027, precum și Planul de acțiune al Grupului de coordonare. De asemenea, s-a propus și aprobat extinderea componenței Grupului de coordonare cu încă trei membri, respectiv Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia, Asociația Bankwatch România și Greenpeace România. Totodată, președintele Consiliului Județean Gorj, Cosmin Popescu, a prezentat concluziile celei de-a doua reuniuni a Comitetului de Monitorizare al Programului Tranziție Justă pentru perioada 2021-2027, care a avut loc la sediul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, în data de 25 septembrie 2023.