Finanțare de 33 de milioane de lei, din PNRR, pentru reducerea riscului de infecții nosocomiale la SJU Târgu Jiu

Proiectul privind „Dotarea Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu cu echipamente și materiale destinate reducerii riscului de infecții nosocomiale” a fost selectat spre finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Valoarea proiectului este de peste 33,3 milioane de lei și implică achiziția de aparatură și materiale sanitare de ultimă generație, menite să combată una dintre cele mai stringente probleme cu care se confruntă unitățile sanitare. Printre acestea, se numără sisteme de filtrare a aerului, roboți pentru dezinfecție, lămpi și dispozitive UV, unități pentru reprocesare automată a echipamentelor medicale și o stație de tratare apă și aer comprimat.

Serviciile medicale de calitate au reprezentat, permanent, o prioritate pentru Consiliul Județean Gorj, astfel că instituția și-a orientat eforturile pentru obținerea de finanțări consistente pentru realizarea investițiilor în sistemul sanitar din Gorj. Una din problemele curente ale Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu, o reprezintă infecțiile nosocomiale, un pericol permanent pentru sănătatea pacienților, de altfel. În acest context, Județul Gorj a depus spre finanțare, în data de 24.11.2022,  proiectul „Dotarea Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu cu echipamente și materiale destinate reducerii riscului de infecții nosocomiale”, în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Pilonul V: Sănătate şi rezilienţă instituţională, Componenta: 12. Sănătate, Investiţia: I2. Dezvoltarea infrastructurii spitaliceşti publice, Investiţia specifică: I2.4. Echipamente şi materiale destinate reducerii riscului de infecţii nosocomiale.

Proiectul a fost selectat pentru finanțare prin PNRR, conform Listei privind obiectivele de investiții aprobate pentru finanțare prin PNRR, elaborată la data de 03.03.2023, de către Ministerul Sănătății – Planul Național de Redresare și Reziliență al României.

Valoarea totală a proiectului „Dotarea Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu cu echipamente și materiale destinate reducerii riscului de infecții nosocomiale” este de 33.373.023,43 lei (inclusiv TVA), din care:

• 33.314.308,83 lei (inclusiv TVA) – valoare nerambursabilă;
  • 58.714,60 lei (inclusiv TVA) – cheltuieli neeligibile.

Prin proiectul „Dotarea Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu cu echipamente și materiale destinate reducerii riscului de infecții nosocomiale”, se propune echiparea Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu, cu următoarele:

• Hotă de siguranță biologică cu flux laminar clasa II A – 3 bucăți;
  • Termostat cu temperatură reglabila – 4 bucăți;
  • Incubator (Termostat cu CO2 reglabile la temperaturi de incubare diferite) – 1 bucată;
  • Frigider cu congelator – 5 bucăți;
  • Frigider pentru tulpini de referință – 1 bucată;
  • Congelator – 1 bucată;
  • Pipete automate – 4 bucăți;
  • Termometru – 5 bucăți;
  • Instalație de apă purificată – 1 bucată;
  • Sisteme de etalonare a inocului pentru antibiograme – 4 bucată;
  • Spectrofotometru – 1 bucată;
  • Centrifugă – 2 bucăți;
  • Microscop cu cameră – 1 bucată;
  • Microscop fără cameră (imersie) – 1 bucată;
  • Aparat hemocultură – 1 bucată;
  • Sisteme de anaerobioză – 1 bucată;
  • Sisteme de aeromicrofloră – 1 bucată;
  • Sistem de identificare și antibiogramă – 2 bucăți;
  • Lămpi UV – 10 bucăți;
  • Autoclav – 1 bucată;
  • Sistem de filtrare și tratare aer HEPA – OZON – 350 bucăți;
  • Sistem de filtrare și tratare a aerului din săli de operații 24/7 HEPA – UV – OZON 500m3/h – 11 bucăți;
  • Sistem de filtrare și tratare a aerului din săli de operații 24/7 HEPA – UV – OZON 850 m3/h – 11 bucăți;
  • Dispozitiv pentru dezinfecția aerului cu flux concentrat de radiație UV – 35 bucăți;
  • Sistem cu abur și dezinfectant pentru decontaminare și dezinfecție înaltă și rapidă – flux intermitent – 35 bucăți;
  • Aparat de curățare cu abur uscat – 35 bucăți;
  • Mașină de spălat rufe 27 Kg cu bariera sanitară și sistem de recuperare a apei – 4 bucăți;
  • Uscător rufe electric 35 Kg – 2 bucăți;
  • Calandru cu evacuare abur, 2000/500 mm, electric – 1 bucată;
  • Dulap Ozone – 2 bucăți;
  • Sistem automat de nebulizare, pentru dezinfecția suprafețelor pe cale aeriană cu ceata uscată – 35 bucăți;
  • Robot dezinfecție UV-C – 2 bucată;
  • Echipament pentru reprocesarea automată a endoscoapelor – 5 bucăți;
  • Dulap uscare și stocare endoscoape – 5 bucăți;
  • Cărucior transport endoscoape – 5 bucăți;
  •  Mașină de spălat și dezinfectat ploști urinare – 25 bucăți;
  • Lampă UV-C – 350 bucăți;
  • Aparat automat pentru acoperirea încălțămintei – 50 bucăți;
  • Mașină de spălat și aspirat pardoseli cu acumulator – presiune perie 30kg – 5 bucăți;
  • Camera mobila pentru izolare pacienți cu risc infecțios – 5 bucăți;
  • Sterilizator cu abur de 460 litri cu 2 uși – 2 bucăți;
  • Sterilizator cu abur de 800 litri cu 2 uși – 1 bucată;
  • Sterilizator cu abur rapid 60 litri cu 2 uși – 1 bucată;
  • Mașină de spălat automată cu 2 uși de 300 litri – 5 bucăți;
  • Mașină de spălat mare automată cu 2 uși de 420 litri – 1 bucată;
  • Stație tratare apă și aer comprimat – 1 bucată;
  • Unitate de spălare manuală cu lavoar 2 posturi – 2 bucată;
  • Modul masă împachetat – echipat complet – 2 bucată;
  • Aparat de sigilat automat cu imprimantă – 10 bucată;
  • Rafturi de depozitare – 8 bucăți;
  • Cărucioare transport cu uși închidere ermetică – 4 bucăți;
  • Pereți inox delimitare spațiu sterilizatoare – 1 bucată;
  • Container cu filtru permanent dimensiune 1/1 600x300x150 mm – 20 bucăți;
  • Dispenser dezinfectant cu senzor – 350 bucăți;
  • Sistem digital de măsurare a gradului de igienă – 5 bucăți;
  • Sistem integrat cu mărunțire preliminară și sterilizare cu abur a deșeurilor biologice periculoase – capacitate 80L – 3 bucăți.

Mai multe detalii aici…