Comunicat de presă – Lucrările la secția Urologie, din cadrul Spitalului Județean, au fost finalizate

Consiliul Județean Gorj a finalizat, în data de 20.12.2023, lucrările la secția Urologie, din cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu. Valoarea lucrărilor este de peste 1.853.191,55 lei cu T.V.A., sursa de finanțare fiind bugetul propriu al județului Gorj.

Au fost executate lucrări la sala de operații, spălător pentru chirurgi, sală endoscopie, salon preanestezie, coridor bloc operator, încăperile cu destinația salon și coridor acces saloane, grupurile sanitare existente și sala de mese.

Lucrările au constat în principal din:

• pardoseli din covor PVC antibacterian, omogen și conductiv;
  • tapet din PVC special pentru destinație medicală, la pereți, pe toată înălțimea acestora;
  • uși glisante metalice automate și înlocuire uși din PVC;
  • reabilitat instalație termice (înlocuire corpuri de încălzire, distribuție, montare robineți termostatați);
  • montat aparate de aer condiționat;
  • glet și zugrăveli lavabile cu vopsea cu ioni de argint;
  • montat uși rezistente la foc conform scenariului de securitate la incendiu.
  • pardoseli cu gresie și faianță la pereți;
  • reabilitat instalație sanitară și înlocuit obiecte sanitare existente, montare rigole;
  • montat ventilatoare electrice;
  • amenajat un grup sanitar pentru persoane cu dizabilități.

Pentru anul 2024, Consiliul Județean Gorj intenționează să execute lucrări în vederea reabilitării și modernizării și a altor secții din cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu.

Echipa Consiliului Județean Gorj