Comunicat de presă – Întâlnire tehnică de lucru a MIPE cu membrii Grupului județean privind tranziția la neutralitatea climatică Gorj

Astăzi, 30.08.2023, la Sala de ședințe a Consiliului Județean Gorj, a avut loc o întâlnire tehnică de lucru, organizată de către Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Tranziție Justă 2021-2027, cu reprezentanții Grupului județean privind tranziția la neutralitatea climatică din județul Gorj.

Ședința face parte dintr-o campanie de informare și planificare, organizată de reprezentanții MIPE în toate cele șase județe beneficiare ale Fondului de Tranziție Justă și vizează, în principal, aspecte tehnice ale derulării Programului Tranziție Justă.

La întâlnirea tehnică de lucru au participat Andreea Anamaria Naggar, secretar de stat MIPE, Alina Costăchescu, director general MIPE – Direcția Generală Dezvoltare Regională și Tranziție Justă (DGDRTJ) – șef al Autorității de Management pentru Programul Tranziție Justă, Marius Vărgatu, director general adjunct ADR Sud-Vest Oltenia, Marilena Alecu, director politici regionale și comunicare ADR S-V Oltenia, Cosmin-Mihai Popescu, Președintele CJ Gorj Dan-Dorin Tașcău, vicepreședinte al CJ Gorj și membrii Grupului județean privind tranziția la neutralitatea climatică din județul Gorj.

În cadrul ședinței de lucru au fost discutate aspecte tehnice ale Programului Tranziție Justă (inclusiv calendar apeluri și alocări specifice), respectiv ale Strategiei de Asistență Tehnică a PTJ. De asemenea, a fost realizată o analiză a principalelor modificări asupra criteriilor de eligibilitate și evaluare tehnico-financiară, propuse în cadrul Ghidului Solicitantului privind investițiile productive în IMM-uri și crearea de noi locuri de muncă, în așa fel încât să reflecte specificul și domeniile prioritare menționate în PTJ ca având cel mai ridicat potențial de transformare economică la nivelul județului Gorj.

Nu în ultimul rând, au fost purtate discuții aplicate, prind activitatea grupului teritorial din județul Gorj, în raport cu Autoritatea de Management (MIPE), respectiv cu Organismul Intermediar (ADR Sud-Vest Oltenia).

Echipa Consiliului Județean Gorj

PROGRAMUL TRANZIȚIE JUSTĂ – prezentare (.pdf)