COMUNICAT DE PRESĂ – Creșterea eficienței energetice a Spitalului de Pneumoftiziologie Tudor Vladimirescu

Serviciile medicale de calitate precum și sănătatea pacienților au reprezentat, permanent, o prioritate pentru Consiliul Județean Gorj, astfel că instituția și-a orientat eforturile pentru obținerea de finanțări consistente și realizarea unor investiții de anvergură în sistemul sanitar din Gorj. Pe lângă furnizarea de echipamente și aparatură medicală performantă, instituția își continuă demersurile pentru a asigura condiții cât mai bune, la standarde europene, pentru pacienții Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu.

Prin urmare, astăzi, 07.12.2023 a fost semnat contractul având ca obiect execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investiție „Creșterea eficienței energetice a Spitalului de Pneumoftiziologie Tudor Vladimirescu”.

Județul Gorj are în implementare proiectul „Creșterea eficienței energetice a Spitalului de Pneumoftiziologie Tudor Vladimirescu”, nr. C5-B2.1.a-512, finanțat în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență al României, Componenta C5 – Valul Renovării, Axa 2 – Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență energetică și reziliență în clădiri publice, Operațiunea B.2: Renovarea energetică moderată sau aprofundată a clădirilor publice, Apelul de proiecte de renovare energetică moderată a clădirilor publice.

Proiectul se implementează în baza Contractului de finanțare nr. 73759 din 23.06.2022, semnat între Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, în calitate de coordonator de investiții pentru Planul Național de Redresare și Reziliență al României, Componenta C5 – Valul Renovării și Județul Gorj, în calitate de Beneficiar.

Prin proiectul ,,Creșterea eficienței energetice a Spitalului de Pneumoftiziologie Tudor Vladimirescu”, nr. C5-B2.1.a-512  vor fi implementate măsuri de creștere a eficienței energetice.

Procedura de atribuire a contractului având ca obiect execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investiție „Creșterea eficienței energetice a Spitalului de Pneumoftiziologie Tudor Vladimirescu” a fost finalizată la data de 20.11.2023. În acest sens, în data de 07.12.2023, ofertantul declarat câștigător, respectiv Asocierea INTERSTAR GRUP SRL (lider) și IMPEX LUMY NICO SRL (asociat) a fost invitat la semnarea contractului de lucrări, la sediul Consiliului Județean Gorj.

Având în vedere semnarea contractului ce are ca obiect execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investiție „Creșterea eficienței energetice a Spitalului de Pneumoftiziologie Tudor Vladimirescu”, vă comunicăm principalele categorii de lucrări ce se vor executa în cadrul acestui contract, respectiv:

• termoizolarea pereților exteriori prin placarea componentelor opace ale fațadelor cu vată minerală bazaltică și termoizolarea planșeului peste ultimul nivel (parțial) cu vată minerală bazaltică;
  • înlocuirea tâmplăriei exterioare existente din PVC, inclusiv a celei aferente accesului în clădirea spitalului, cu tâmplărie termoizolantă din aluminiu;
  • desfacerea pardoselilor și straturilor suport de pe terasele circulabile amplasate peste spații încălzite, refacerea hidroizolației și a termoizolației;
  • înlocuirea corpurilor de încălzire existente, cu corpuri de încălzire/răcire de tip ventiloconvectoare;
  • înlocuirea cazanelor clasice de încălzire cu cazane de încălzire în condensație, care prezintă în exploatare randamente superioare;
  • montarea unui grup de șase pompe de căldură de tip aer-apă, monobloc, pentru temperatură joasă, destinate pentru producere agent termic de încălzire și răcire;
  • înlocuirea tuturor corpurilor de iluminat tip aplică cu becuri economice, cu corpuri de iluminat tip panou/aplică tehnologie LED integrat;
  • montarea pe terasele circulabile, a corpurilor de iluminat cu senzori integrați (senzor crepuscular și senzor de prezență);
  • implementarea unui sistem de avertizare asistență, dotat cu unitate centrală sistem de apelare, panouri de control pentru fiecare secție și butoane de avertizare pentru fiecare pacient;
  • construirea unui parc fotovoltaic cu capacitatea de 0,5MW, compus din 1000 panouri fotovoltaice cu puterea de 500W, inclusiv structura de fixare la sol, invertoare, comutator inteligent și anvelopă complet echipată;
  • instalarea a două stații duble de încărcare vehicule electrice dotate cu câte două prize, amplasate în parcarea principală a spitalului.

Perioada de implementare a proiectului ,,Creșterea eficienței energetice a Spitalului de Pneumoftiziologie Tudor Vladimirescu”, nr. C5-B2.1.a-512 este de la data de 23.06.2022, până la data de 23.02.2025.

„Apel de proiecte gestionat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației finanțat din fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență al României și fonduri naționale”.