Informare de presă – Șantier în lucru, la Runcu și Stănești

Șantier în lucru, la Runcu și Stănești!

În această săptămână au demarat lucrările de reabilitare a sectoarelor de drumuri județene ce traversează comunele Runcu și Stănești.

Consiliul Județean Gorj a alocat din bugetul propriu al județului aproximativ 7 milioane de lei pentru a fi reabilitați 4,5 km (DJ 672C-km 10+200-km 14+700) în comuna Runcu-durată execuție 15 luni de la începerea lucrărilor- și, 2,9 km (DJ 664A- km 16+020-km 18+920,) în comuna Stănești-durată execuție 6 luni de la începerea lucrărilor.

Principalele lucrări constau în: reabilitare parte carosabilă(frezare, strat de piatră spartă, strat de legătură si strat de uzura) realizare  drumuri laterale, realizare accese la proprietăți, realizare dispozitive de colectare și evacuare a apelor pluviale santuri si podețe, lucrări privind siguranța circulației.