Informare de presă – Pregătirea activităților de deszăpezire și de asigurare a circulației rutiere pe rețeaua de drumuri publice județene pentru perioada de iarnă 2019-2020

9.12.2019

INFORMARE DE PRESĂ

Pregătirea activităților de deszăpezire și de asigurare a circulației rutiere  pe rețeaua de drumuri publice județene pentru perioada de iarnă 2019-2020,

La data de 9.12.2019

În județul Gorj, pentru perioada de iarnă 2019-2020, activitățile de deszăpezire și întreținere curentă a rețelei de drumuri publice județene se vor asigura, în baza Acordului cadru nr. 7429 din 9.06.2016 pentru ”Lucrări și servicii de reparare și întreținere drumuri județene aflate în administrarea Consiliului Județean Gorj”, prin încheirea contractului subsecvent nr. 4/2019 cu Asocierea SC Ydail Construct SRL, SC Romstrade SA şi SC Metalcolect PROD SRL- lider de asociere SC Ydail Construct SRL.

Astfel, conform planului operativ de organizare a intervențiilor pentru sezonul rece coordonat de Comandamentul Județean pentru deszăpezire și restabilire a circulației pe drumurile publice județene în iarna 2019-2020 al  Consiliului Județean Gorj, începând cu 1 noiembrie 2019, pe raza județului au fost stabilite:

• 7 baze de deszăpezire în: Târgu Jiu, Târgu Cărbuneşti, Motru, Turceni, Rovinari, Stejari, Plopșoru, și
  • 3 puncte de sprijin în: Tismana, Novaci, Bumbești Jiu.

Totodată, pentru derularea programului operativ de deszăpezire și de asigurare a circulației rutiere pe perioada de iarnă, a fost pregătit un număr total de 68 de utilaje și echipamente, după cum urmează: autofreză-2 buc., buldozere-4 buc., autogredere-3 buc., încărcătoare-10 buc., remorcher -1 buc., autobasculante cu lamă-28 buc., automacara-2 buc., autocisternă-3 buc., buldoexcavator -10 buc., autospeciale cu răspânditor și lamă -4 buc., autovehicul de revizie -1 buc.

În ceea ce privește constituirea stocului de materiale antiderapante, până la această dată (09.12.2019), din necesarul total prevăzut s-au realizat etapizat, conform instrucțiunilor specifice, următoarele:

• Nisip antiderapant: necesar 12800 to, aprovizionat-6660 to;
  • Sare: necesar -2000 to, aprovizionat-1040 to;
  • Carburant: necesar -112 to, aprovizonat -112 to.

Tot ca măsură de organizare s-a prevăzut ca pe toate drumurile județene să fie constituite depozite mici de material antiderapant (nisip în amestec cu sare) la pante, curbe deosebit de periculoase, treceri la nivel și pasaje de cale ferată.

În situaţia în care vor fi căderi abundente de zăpadă și se va impune închiderea circulației rutiere pe anumite sectoare de drum județean, aceasta va fi deviată pe rute ocolitoare şi semnalizată corespunzător prin indicatoare de informare, până la remedirea situației și redeschiderea traficului rutier.