Informare de presă – Obiectivul de investiție ,,Reparații curente la Corp A Comandament, Centrul Militar Județean Gorj”

INFORMARE DE PRESĂ

Ref.:  Obiectivul de investiție ,,Reparații curente la Corp A Comandament, Centrul Militar Județean Gorj”

Lucrările de reparații curente au fost demarate în luna ianuarie 2020 și până la această dată s-au realizat: hidroizolarea interioară, finisajele interioare (tencuire, gletuire etc.), placări interioare cu gresie, zugrăveli și demontare sobe din plăci de ceramică.

Clădirea în care funcționează Centrul Militar Județean Gorj este obiect de patrimoniu, fiind inclusă în Lista monumentelor istorice la poziția nr. 115, cod GJ-II-m-B-09183.

Principalele categorii de lucrări ce se execută în cadrul obiectivului sunt:

• Hidroizolarea interioară a subsolului;
  • Finisaje interioare (tencuire, gletuire etc.);
  • Tencuieli exterioare la fațade;
  • Placaje interioare cu plăci de gresie;
  • Zugrăveli și vopsitorii;
  • Pardoseli din lemn montate pe o placă suport din beton;
  • Lăcuirea parchetului;
  • Înlocuirea tâmplăriei existente cu tâmplărie din lemn stratificat;
  • Reparații coșuri de fum;
  • Reparații șarpantă și învelitoare;
  • Glafuri din lemn stratificat;
  • Demontare sobe din plăci de ceramică;
  • Pardoseli din plăci de gresie ceramică;
  • Reparații învelitoare din țiglă;
  • Jgheaburi și burlane din tablă.

Valoarea contractată a lucrărilor de execuție este de 540.738, 11 de lei fără TVA, finanțarea fiind asigurată din bugetul propriu al Județului Gorj. Termenul de finalizare și recepționare a lucrărilor de reparații este estimat pentru luna august a acestui an.

În scopul  continuării  investițiilor aflate în curs execuție, la acest moment,  la nivelul  Consiliul Județean Gorj, prin prisma instituirii stării de urgență la nivel național, au fost transmise operatorilor economici recomandările și măsurile necesare prevenirii răspândirii și reducerii impactului epidemiei COVID-19. Acestora le revine obligația de a proceda la instruirea echipelor de lucru și punerea în practică a măsurilor dispuse.

CATEGORII LUCRĂRI:

• Lucrări de demontare tencuieli pereți și tavane, etajul II

• Lucrări de placare cu gresie, tencuire și gletuire pereți și tavane la demisol

• Lucrări de tencuire și gletuire pereți și tavane, precum și turnare șapă autonivelantă, parter
  • Lucrări de tencuire și gletuire pereți și tavane, precum și turnare șapă autonivelantă, etajul II