INFORMARE DE PRESĂ – Lucrările de modernizare a structurii rutiere de pe DJ 675B sunt în plină desfășurare

13.04.2020

Lucrările de modernizare a structurii rutiere de pe DJ 675B sunt în plină desfășurare.  Astfel, se  asigură continuitatea derulării proiectelor de standardizare la parametrii tehnici corespunzători a rețelei de drumuri publice județene aflată în administrarea Consiliul Județean Gorj, în scopul garantării condițiilor optime de siguranță și confort în circulația auto și pietonală.

Investiția pentru modernizarea drumului județean 675 B, care are o lungime de 25,580 km și care  traversează localitățile Câmpu Mare-Albeni-Călugăreasa-Prigoria-Zorlești-Alimpești până în DJ675C, este   finanțată  prin  Programul Operațional Regional 2014-2020 și de la Bugetul Propriu al județului Gorj.

Până în prezent, proiectul este realizat în proporție de 35%, din totalul categoriilor de lucrări prevăzute.

În această perioadă, se execută următoarele categorii de lucrări, pe raza localităților Albeni, Prigoria și Alimpești:

• În comuna Albeni:

-amenajare trotuar la km 5+100-5+200

-execuție strat de uzură   km 0+000 – km  4+000

• În comuna Prigoria:

-realizare ziduri de sprijin la km 9+900

-montare parapet pietonal

-reabilitare pod de la km 10+381

-realizare rigolă ranforsată la km 13+123-13+150

-săpare fundații parapet stânga și dreapta la km 15+600

-construire podeț transversal nou la km 17+380

• În comuna Alimpești:

– execuție casetă supralărgire din balast și piatră spartă de la km 22+000

Obiectivul de investiție ,,Modernizare drum judeţean (675B) ce traversează localităţile  Câmpu Mare-Albeni-Călugăreasa-Prigoria-Zorlești-Alimpești, până în DJ675C” are prevăzută o durată de execuție 24 de luni de la data emiterii ordinului de începere a lucrărilor (08.04.2019), valoarea acordului contractual fiind de 33.862.938,83 lei  fără T.V.A.

În scopul  continuării  investițiilor aflate în curs execuție, la acest moment,  la nivelul  Consiliul Județean Gorj, prin prisma instituirii stării de urgență la nivel național, au fost transmiseperatorilor economici recomandările și măsurile necesare prevenirii răspândirii și reducerii impactului epidemiei COVID-19. Acestora le revine obligația de a proceda la instruirea echipelor de lucru și punerea în practică a măsurilor dispuse.