Comunicat de presă – semnarea contractului de finanțare pentru proiectul „Gestionarea crizei sanitare COVID-19 la nivelul DGASPC Gorj”, Cod SMIS 139233

Astăzi, 13 august 2020 a fost semnat contractul de finanțare pentru proiectul „Gestionarea crizei sanitare COVID-19 la nivelul DGASPC Gorj”, Cod SMIS 139233, proiect ce a fost depus spre finanțare în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa prioritară 9 Protejarea sănătății populației în contextul pandemiei cauzate de COVID – 19, Obiectivul specific 9.1 Creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19.

Bugetul total al proiectului este în valoare de 10.116.254,00 cu TVA, iar finanțarea acordată prin acest apel de proiecte este eligibilă 100% din Fondul European de Dezvoltare Regională, U.A.T.- Județul Gorj neavând contribuție proprie la acest proiect, suma fiind integral asigurată din fonduri nerambursabile.

Durata de implementare a proiectului este de 9 luni, de la data semnării contractului de finanțare.

Proiectul are ca drept obiectivul general „Dotarea centrelor sociale rezidențiale publice pentru categoriile vulnerabile, cu echipamente și materiale de protecție, în vederea îmbunătățirii capacității de gestionare și răspuns la criza COVID – 19”, iar ca și obiectivele specifice:

• creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 în cadrul centrelor sociale rezidențiale publice din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Gorj;
  • dotarea centrelor sociale rezidențiale publice, din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Gorj cu echipamente și materiale de protecție pentru gestionarea crizei sanitare cauzate de SARS-CoV-2.

Având în vedere situația actuală generată de epidemia de coronavirus COVID-19, se impune dotarea, în regim de urgență a centrelor sociale rezidențiale din subordinea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Gorj, pentru asigurarea protecției beneficiarilor și a angajaților, urmând a fi achiziționate materiale și echipamente de protecție, ca de exemplu: măști medicale de unică folosința, acoperitori pantofi, mănuși chirurgicale din latex, îmbrăcăminte de protecție (halate unică folosința), bonete medicale cu elastic, combinezoane de unică folosință, viziere protecție, termometre digitale, dezinfectant pentru mâini, săpun antibacterian pentru mâini, dezinfectant pentru suprafețe, alcool sanitar etc.