Comunicat de presă – Semnare contract de finanțare pentru proiectul „Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 la nivelul județului Gorj”

15.09.2020

În contextul actualei pandemii, limitarea răspândirii noului coronavirus, precum și a efectelor acestuia asupra populației județului Gorj, poate fi asigurată numai prin dotarea corespunzătoare a unităților sanitare publice în care sunt tratate cazurile de infecție cu virusul SARS-CoV-2. De aceea, achiziționarea aparaturii și a dispozitivelor medicale de strictă necesitate, dublată de asigurarea necesarului de echipamente specializate de protecție pentru personalul medical și pentru efectuarea transportului izolat al persoanelor afectate, reprezintă o prioritate și o condiție esențială pentru obținerea unui răspuns în timp util și eficient al sistemului medical public gorjean la criza COVID-19.

Ca urmare, astăzi, 15 septembrie 2020, a fost semnat contractul de finanțare pentru proiectul „Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 la nivelul județului Gorj”, Cod SMIS 138189, depus spre finanțare în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa prioritară 9 Protejarea sănătății populației în contextul pandemiei cauzate de COVID-19, Obiectivul specific 9.1 Creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19.

Proiectul al cărui buget total se ridică la 14.682.746,93 lei, are ca obiectiv general „Dotarea unității sanitare publice județene cu echipamente și aparatură medicală, pentru îmbunătățirea capacității de răspuns la criza COVID-19”, iar ca obiective specifice:

• dotarea Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu cu echipamente și aparatură medicală pentru gestionarea crizei sanitare cauzate de SARS-CoV-2;
  • creșterea capacității adecvate de îngrijire și tratament a cazurilor de infecție cu virusul SARS-CoV-2 la nivelul Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu.

Astfel, prin implementarea acestui proiect cu finanțare 100% eligibilă din Fondul European pentru Dezvoltare Regională, vor fi achiziționate: paturi electrice pentru terapie intensivă, monitoare pentru funcții vitale, ventilatoare mecanice, aspiratoare chirurgicale, injectomate, infuzomate, ecografe, aparate de radiologie, EKG, izolete cu presiune, corturi pentru decontaminare, sisteme extracorporale de susținere a vieții etc.