Comunicat de presă – Conform ordinului nr. 11718 emis de Consiliul Județean Gorj în data 27.08.2019, începând de astăzi, 02.09.2019, au demarat lucrările de reabilitare pentru proiectul ”Modernizare drum județean (675C) cu originea în DN 67B, ce traversează localitățile Târgu Logrești, Popești, Bustuchin, Poiana Seciuri, Seciurile, Roșia de Amaradia, Becheni, Corsoru, Alimpești, Sârbești, Ciupercenii de Olteț, până în DN 67”.

COMUNICAT  DE  PRESĂ

Proiectul este finanțat în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 6-Îmbunătățirea infrastructurii, prioritatea de investiții 6.1-Stimularea mobilității regionale prin conectarea nodurilor secundare și terțiare la infrastructura TEN-T, inclusiv a nodurilor multimodale, iar valoarea contractului de proiectare și lucrări este de 51.975.055,09 lei inclusiv T.V.A.

Principalele categorii de lucrări ce se vor realiza prevăd: reabilitare poduri -10 poduri; reabilitare sistem rutier-L=36,550 km; amenajare drumuri laterale;  consolidări terasamente;  amenajare accese la proprietăți, trotuare, piste de biciclete; dispozitive de preluare și evacuare ape pluviale (podețe transversale, șanturi);  stații de transport în comun;  marcaje rutiere – transversale și longitudinale; semnalizare rutieră vertical;  montare borne kilometrice și hectometrice.

Executantul lucrărilor este Asocierea  S.C. SECOL SOCIETA EDILE COSTRUZIONI E LAVORI S.A.- S.C. SECOL ROMÂNIA S.R.L.- lider asociere S.C. SECOL SOCIETA EDILE COSTRUZIONI E LAVORI S.A., termenul de realizare a acestora fiind de 24 de luni de la data ordinului transmis de Consiliul Județean Gorj