Comunicat de presă – deschiderea Programului cultural ”2018- Centenarul Marii Uniri în Gorj”- ”Cei 100 de ani de acasă”

Luni, 15 ianuarie 2018, de Ziua Culturii Naționale, la Teatrul Dramatic ”Elvira Godeanu” din Târgu Jiu, va avea loc deschiderea oficială a Programului cultural ”2018- Centenarul Marii Uniri în Gorj”- ”Cei 100 de ani de acasă”.

Evenimentul va fi completat cu expoziții de artă populară, foto-documentare și etnografie. Programul manifestărilor este organizat de Consiliul Județean Gorj prin instituțiile de cultură subordonate: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Gorj, Ansamblul Artistic Profesionist ”Doina Gorjului”, Muzeul Județean Gorj ”Alexandru Ștefulescu”, Școala Populară de Artă din Târgu Jiu și Biblioteca Județeană ”Christian Tell” în colaborare cu Teatrul Dramatic ”Elvira Godeanu” din Târgu Jiu.