Comunicat de presă – Complexul de Îngrijire și Asistență Suseni intră în reabilitare energetică

Complexul de Îngrijire și Asistență Suseni intră în reabilitare energetică, lucrările fiind finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. Proiectul are o valoare totală de peste 4,7 milioane de lei, iar termenul de finalizare este în luna septembrie 2025. Printre lucrările ce urmează a fi executate se numără izolarea termică a planșeului, montarea de instalații de încălzire prin pardoseală și ventiloconvectoare sau corpuri de iluminat LED cu senzori.

Județul Gorj are în derulare proiectul „Creșterea eficienței energetice a clădirilor din cadrul Complexului de Îngrijire și Asistență Suseni”, nr. C5-B2.1.a-1522, finanțat în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență al României, Componenta C5 – Valul Renovării, Axa 2 – Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență energetică și reziliență în clădiri publice, Operațiunea B.2: Renovarea energetică moderată sau aprofundată a clădirilor publice, Apelul de proiecte de renovare energetică moderată a clădirilor publice.

Proiectul se implementează în baza Contractului de finanțare nr. 10810 din 26.01.2023, înregistrat la Consiliul Județean Gorj sub nr. 1699 din 01.02.2023, semnat între Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, în calitate de coordonator de investiții pentru Planul Național de Redresare și Reziliență al României, Componenta C5 – Valul Renovării și UAT Județul Gorj, în calitate de Beneficiar.

Valoarea totală a proiectului este de 4.736.621,94 lei cu TVA – cheltuieli totale nerambursabile.

Prin proiectul „Creșterea eficienței energetice a clădirilor din cadrul Complexului de Îngrijire și Asistență Suseni”, nr. C5-B2.1.a-1522, vor fi implementate măsuri de creștere a eficienței energetice.

Măsurile de creștere a eficienței energetice propuse a fi realizate prin proiect, conform Raportului de audit energetic elaborat, sunt:

• Izolarea termică a planşeului sub pod la partea lui superioară, peste placa de beton armat, cu 20 cm saltele semirigide de vată bazaltică ignifugă, între două straturi de folie;
  • Înlocuirea tâmplăriei existente cu o tâmplărie nouă cu rame din PVC cu 5 camere, geam termopan cu trei foi de sticlă din care una una low-e (termoizolantă);
  • Reţeaua interioară se va reface integral şi încălzirea se va face mixt, respectiv: cu pardoseală încălzită şi ventiloconvectoare în principalele încăperi (saloane, cabinete, săli tratament, holuri etc.) şi calorifere în băi sau magazii unde nu se poate face pardoseala radiantă. Instalaţia interioară de încălzire va funcţiona cu agentul termic produs cu cele două centrale proprii pe combustibil lichid (motorină), dar şi cu o pompă de căldură aertotermală montată în paralel la intrarea conductelor de distribuție în clădire cu automatizările aferente;
  • Corpurile de iluminat existente se înlocuiesc cu unele cu LED echipate cu celule foto, iluminare constantă şi senzori de prezenţă în încăperile la care se impune acest lucru;
  • Energia electrică pentru iluminatul artificial va fi produsă în mare parte cu panouri fotovoltaice;
  • Montarea sistemelor de climatizare şi condiţionare a aerului, sub formă de unităţi individuale montate în saloane şi în încăperile principale (birouri, săli de tratare bolnavi etc.) şi care să aibă tehnologie inverter;
  • Montarea sistemelor de ventilare mecanică, sub formă de unităţi individuale montate în saloane şi în încăperile principale (birouri, săli de tratare bolnavi etc.) cu comandă şi programare locală, care să utilizeze recuperatoare de căldură de performanță ridicată.

Perioada de implementare a proiectului Creșterea eficienței energetice a clădirilor din cadrul Complexului de Îngrijire și Asistență Suseni”, nr. C5-B2.1.a-1522, este de la data de 01.02.2023, până la data de 30.09.2025.