Anunțuri > Comunicate de presă > INFORMARE DE PRESĂ (9)

INFORMARE DE PRESĂ

23.11.2017
În data de 21.11.2017, la sediul MDRAP-FE din București,  președintele Consiliului Județean Gorj, Cosmin-Mihai Popescu,  a  semnat contractul de finanțare  privind realizarea obiectivului de investiție ,,Reabilitare drum județean 672E, ce traversează localitățile Cornești, Stolojani, Câmpofeni, Arcani, Sănătești și Runcu, județul Gorj”.

23.11.2017

INFORMARE DE PRESĂ

Finanțarea obiectivului de investiție este inclusă în suma totală alocată județului Gorj în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală, pentru perioada 2017-2020, aprobată prin Ordinul  nr. 3470/28.06.2017 emis de Ministerul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene.
            Valoarea investiției este de  36.155,153 mii lei inclusiv TVA, cu o durată de execuție de 24 de luni, de la data emiterii ordinului de începere a lucrărilor, care va avea loc în anul 2018.
            DJ 672E are o lungime de 15,687 km și asigură legătura rutieră între drumurile naționale 67 și 67D, precum și accesul pe Cheile Sohodolului din comuna Runcu.