Anunțuri > Comunicate de presă > INFORMARE DE PRESĂ (3)

INFORMARE DE PRESĂ

08.05.2017
În data de 9 mai a.c., Consiliul Județean Gorj în parteneriat cu mai multe instituții publice locale, organizează la Târgu Jiu o serie de evenimente culturale, dedicate semnificației acestei zile pentru România.

08.05.2017
INFORMARE DE PRESĂ

Astfel, între orele 9.30 -11.00, în Piața Prefecturii din centrul Municipiului Târgu Jiu va avea loc manifestarea dedicată Zilei Europei, Zilei Independenței de Stat a României și Zilei Victoriei Națiunilor Unite, cu următorul program:
09:30 -Muzică de promenadă cu fanfara “Armonia”
10:00 -Semnal de trompeţi
          - Întâmpinarea  persoanelor oficiale
          - Prezentarea onorului
10:10 -Intonarea Imnului de Stat al României
            -Intonarea Imnului Uniunii Europene
10:20 -Alocuţiune de deschidere:
         - Dl. Ciprian-Adrian Florescu, Prefectul Judeţului Gorj
10:25 -Alocuţiuni evocatoare:
           -Dl. Aurel Popescu - primarul Municipiului Târgu-Jiu
           -Dl. Mihai-Cosmin Popescu -Preşedintele  Consiliului Judeţean Gorj
           -Dl.Col. Gheorghe Andronescu - Garnizoana  Târgu Jiu
10:45  -Depunere de coroane
11:00  -Defilarea Gărzii de Onoare
Organizatori:Instituția Prefectului-Județul Gorj; Consiliul Județean Gorj;  Primăria Municipiului Târgu Jiu; Garnizoana Târgu Jiu; Inspectoratul de Jandarmi Județean “Tudor Vladimirescu”; Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Gorj; Ansamblul Artistic Profesionist “Doina Gorjului”.

Începând cu ora 11.00, în Sala Maură a Palatului Administrativ din Târgu Jiu, va avea loc evenimentul ”9 mai -Ziua Europei”, dedicat împlinirii a 10 ani de la aderarea României la Uniunea Europeană.
Programul detaliat al manifestării este:
11:00-11:30 – Deschiderea evenimentului. Cuvânt de bun venit - Președintele Consiliului Județean Gorj, Prefectul Județului Gorj, Primarul Municipiului Târgu Jiu
11:30-12:30 – Gorjul la 10 ani de la aderarea României la Uniunea Europeană
12:30-13:30 – A fi sau a nu fi european? Cartea Albă privind viitorul Europei – dezbatere
13:30-14:00 – Concluzii
14:00-14:30 – Networking
Organizatori: Consiliul Județean Gorj și Centrul Europe Direct Gorj găzduit de Biblioteca Județeană ”Christian Tell” în parteneriat cu Instituția Prefectului - Județul Gorj și Primăria Municipiului Târgu Jiu.